Založení blogu:
3. února 2009

Parkur

21. července 2009 v 19:07 | Majitelka-WebMaster |  Ostatní o zvířatech
O parkuru:
Při parkurovém skákání jde o to, projet celou dráhu s překážkami co nejlépe, tzn. bez trestných bodů, a v co nejlepším čase. V tomto druhu sportu musí jezdec prokázat souhru s koněm, velmi dobré vedení koně a v neposlední řadě také správný sed jezdce na koni i při skákání.


PŘEKÁŽKY
Jednoduché překážky
Přes jednoduchou překážku se skáče jedním skokem.Dva nejdůležitější typy jednoduchých překážek jsou kolmý skok(tzv.kolmák)a dvojbradlí neboli oxer.

Kombinované překážky
Kombinace se zkládají ze dvou,tří nebo více částí.Například trojskok se skládá ze tří skoků,které tvoří jednu překážku.Kombinace mají v parkuru jedno číslo.Jednotlivé skoky v jedné kombinaco se označí písmenem (A,B,C).Pokud kůň odmítne skočit v kombinOxer
Při překonávání oxeru musí kůň skočit do výšky a zároveň překlenout určitou vzdálenost.Vrchní bariéry jsou v oxeru ve stejné výšce.Je-li zadní bariéra upevněna výše než přední hovoříme o dvojbradlí (double-bar).Dvojbradlí je pro koně příjemnější než klasický oxer.Přestože se oxer skládá s několika částí,je to jedna překážka,tj.jednoduchá a kůň ji musí překonat jedním skokem.
Zeď
Zeď je výšková překážka,která je složena z beden.Zvládnout tuto výškovou překážku je dost obtížné,neboť kůň nevidí místo doskoku.Kolmá překážka (kolmák)
Kolmák je svislá překážka stavěná pouze do výšky.Mezi stojany se zavěsí několik bariér nebo dřevěných prken nad sebe.Kolmá překážka je školní příklad výškové překážky.
Křížek
Je to nejjednodušší překážka. Skládá se ze dvou kavalet postavenými přes sebe do tvaru písmene X.Vějíř
Skládá se ze tří kavalet, které vycházejí z jednoho sloupku a rozevírají se do třech, což koni umožňuje skákat na jedné straně jako kolmý skok a na druhé straně jako trojbradlí.


Dvojbradlí
Podobá se oxeru, liší se tím, že přední bariéra je niší než zadní.


Stupně obtížnosti:
ZM-90 cm
Z-100cm
ZL-110cm
L-120cm
S-130cm
ST-140cm
T-150cm
TT-160cm
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Bannery:

My Fantasy Planet

Horses-Online.cz

Fotografování koní

Časopis Koně & hříbata